Podstawy grillowania

Ważne zasady grillowania

Grillowanie zawędrowało do Polski z kultury amerykańskiej rozwiniętej po II wojnie światowej, kiedy to modne spędzanie czasu na łonie natury spopularyzowało też przygotowywanie potraw na ruszcie. Społeczność małych miasteczek za oceanem niemal rodzi się z umiejętnością grillowania, a podstawowe zasady opanowuje każdy, hołdując nie tylko tradycji, ale też sztuce. Grillowanie bowiem, to nie tylko umiejętność pieczenia mięsa na ruszcie, lecz także szczególna atmosfera, dzięki której nawiązują się i umacniają kontakty sąsiedzkie, przyjacielskie czy rodzinne. Sprostanie tej tradycji wymaga określonych umiejętności i przestrzegania zasad, dzięki którym potrawy z grilla będą prawdziwym ukoronowaniem spotkania.

przyjemne grillowanie

Sześć najważniejszych zasad grillowania

1. Pokrywa grilla

Ten element konstrukcyjny po zamknięciu zapewnia najlepsze warunki termiczne do przygotowania potraw. Zachowane odległości i kulisty kształt wymuszają obieg gorącego powietrza, dzięki czemu produkty pieką się bardzo dokładnie, zachowując swoje najwyższe walory. Termometr i system regulacji temperatury pozwalają na kontrolowanie warunków wewnątrz grilla. Dzięki pokrywie możliwe jest utrzymanie perfekcyjnej temperatury, a mięso piecze się jednakowo na całym ruszcie.

2. Przestrzeganie zasad bezpiecznego grillowania

Pomimo, że grille marki Weber są tworzone z myślą o najwyższym poziomie bezpieczeństwa to warunkiem jego zachowania jest też przestrzeganie instrukcji obsługi. Do najważniejszych zaleceń można zaliczyć unikanie spryskiwania rusztu olejem, gaszenia grilla wodą, stosowanie rękawic ochronnych czy utrzymanie grilla z dala od dzieci i zwierząt.

3. Przestrzeganie instrukcji rozpalania grilla, dostosowanych do jego rodzaju

Najbardziej skomplikowane jest rozpalanie grilla węglowego, wymagające rozgrzania węgla drzewnego w kominie i przesypania go do koszy na węgiel. Do rozpalania węgla można użyć specjalnych rozpałek Weber.

4. Wybór metody pośredniej lub bezpośredniej zależnie od rodzaju przygotowywanych dań oraz czasu przeznaczonego na grillowanie.

Metoda pośrednia pozwala na dokładniejsze upieczenie mięs, ale ich przygotowanie trwa dłużej.

5. Produkty spożywcze

Wybieranie odpowiednich mięs, ryb i warzyw do grillowania ma ogromne znaczenie dla późniejszej jakości potraw. Przed grillowaniem warto zasięgnąć rady w sklepach. Sednem dań z grilla są też odpowiednie marynaty, które dodają smaku i wyrazistości daniom.

6. Czyszczenie grilla

Usuwanie pozostałości pieczonych potraw, czyszczenie rusztu, usuwanie popiołu po węglu drzewnym w grillach węglowych ma znaczenie nie tylko dla smaku późniejszych dań, ale też dla trwałości urządzenia i higieny posiłków.

grillowanie

Dotrzymując kroku modzie i czerpiąc prawdziwą radość z grillowania w przydomowym ogrodzie, na działce lub w plenerze warto pamiętać, że prawdziwe mistrzostwo wymaga nie tylko przestrzegania instrukcji obsługi, ale też konsekwencji i dyscypliny. Poszukiwane metod na skróty skutkuje niedopieczonym daniem, a w efekcie także zdecydowanie mniejszą przyjemnością.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl