Grill węglowy czy elektryczny

Grille nie są urządzeniami, które trafiły do naszej rzeczywistości "wczoraj". Jednak wraz z docieraniem do naszego kraju wielu nowinek z Zachodu pojawiła się też znacznie szersza gama sprzętu do grillowania. Tradycyjnie stosowane przez wiele lat grille węglowe zyskały poważną konkurencję w postaci modeli na gaz i elektrycznych. Poza podobną konstrukcją i warunkami przygotowywania dań grille węglowe i elektryczne różnią się od siebie wieloma parametrami, dzięki czemu można je dostosować do konkretnych warunków, potrzeb i oczekiwań.

grill weglowe

Miejsce do grillowania

Jednym z najważniejszych aspektów podczas wybierania modelu grilla jest miejsce, w którym będzie funkcjonował. Grille węglowe mają tę zaletę, że doskonale sprawdzają się na wolnym powietrzu, a duże modele, to świetny wybór do ogrodu lub na działkę. Grille węglowe dymią, dlatego nie sprawdzą się na balkonie, jeśli obok mieszkają sąsiedzi. Pod tym względem przewagę mają znacznie wygodniejsze grille elektryczne, które mogą być ustawione w dowolnym miejscu, a modele na niewysokich nóżkach z powodzeniem można też wykorzystać na kuchennym blacie czy stole. Modele elektrycznie nie nadają się natomiast w plener.

Zasilanie grilla

O zasilaniu grilla można mówić w zasadzie tylko w przypadku modeli grilli elektrycznych, bowiem grille węglowe wymagają opalania węglem drzewnym. Atutem tych pierwszych jest wygoda korzystania, gdyż wystarczy jedynie gniazdko elektryczne i już można na nim piec mięsa czy ryby. Z kolei grille węglowe mają tę przewagę, że nie wymagają dostępu do gniazdka, co pozwala na ich ustawienie w dowolnym miejscu, nawet w odległej części ogrodu czy w plenerze. Niestety opalanie węglem wymaga stałego zapasu brykietów, które nie zawsze są najlepszej jakości. Samo rozpalanie węgla też wymaga wprawy i czasu.

grill elektryczny

Czas przygotowania potraw na grillu

Dla wielu osób ważnym aspektem przy wyborze grilla będzie czas, jaki jest niezbędny do upieczenia mięsa czy warzyw. Jeśli grillowane potrawy mają stanowić podstawę posiłków obiadowych i będą częstą pozycją w menu, lepiej swoje zadanie spełni grill elektryczny. Jego nagrzewanie trwa jedynie 25 minut, a pieczenie nie dłużej, niż smażenie mięsa na tradycyjnej patelni. W przeciwieństwie do urządzeń elektrycznych modele węglowe wymagają sporo czasu na samo rozpalenie węgla w kominie, a dopiero po uzyskaniu powierzchniowego popiołu możliwe jest przesypanie go do komory. W takim ujęciu grille węglowe są doskonałym wyborem dla tych osób, które lubią posiedzieć przy pieczeniu w towarzystwie przyjaciół.

grillowanie potraw

Czyszczenie grilla

W kontekście czyszczenia grilla bezwarunkowo zwycięży model elektryczny, który nie wymaga usuwania popiołu i czyszczenia konstrukcji zasnutej węglowym dymem. Grille elektryczne są pod tym względem bardziej estetyczne i pozwalają też na przygotowanie dań w bardziej komfortowych warunkach. Jednak warto pamiętać, że to właśnie charakterystyczne aromaty węgla drzewnego mają kluczowy wpływ na atmosferę przy grillowaniu.

czyszczenie grilla

Atmosfera grillowania i smak potraw

Nie można zaprzeczyć, że grillowanie pod chmurką, na grillu węglowym ma niepowtarzalny urok, który jest swoistym przeniesieniem klimatu biesiad przy ognisku. Zapach dymu zarówno w otoczeniu, jak i w samych potrawach potrafi sprawić, że wiele osób wybierze właśnie ten model, bez względu na związane z jego obsługą trudności. Grille elektryczne przypominają bardziej opiekacze, a przygotowanie potraw niewiele różni się od tych z piekarnika, jednak przygotowywane na nich produkty są zdrowsze.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl