Grill gazowy czy węglowy

Grillowanie w plenerze, podczas weekendowych wypadów z rodziną lub przyjaciółmi może być prawdziwą przyjemnością i sposobem na pozbycie się stresu. Z drugiej strony grillowanie może stać się tradycją, której efektem jest nie tylko zacieśnianie więzi, ale też możliwość delektowania się wyjątkowym w smaku jedzeniem.

grillowanie z weber

Stawiając pierwsze kroki w kulturze grillowania zazwyczaj zastanawiamy się nad zainwestowaniem w odpowiedni model urządzenia, które najlepiej zaspokoi nasze potrzeby. Problem z wyborem pogłębia jeszcze ilość dostępnych na rynku modeli, różniących się rozmiarami czy sposobem zasilania. Wśród popularnych typów urządzeń do grillowania znalazły się te zasilane gazem z butli oraz grille węglowe, opalane węglem drzewnym. Każdy z tych dwóch typów ma swoje charakterystyczne cechy, mogące decydować o naszym wyborze.

Grill gazowy Weber

Grille gazowe to urządzenia, których podstawową cechą jest uzyskiwanie wysokiej temperatury w komorze za pomocą palnika gazowego. Takie urządzenia wymagają posiadania butli, oraz jej systematycznego uzupełniania. Zależnie od wielkości grilla mogą one być przewożone w bagażniku samochodu wraz z butlą o niewielkiej pojemności, przeznaczoną do jednorazowego grillowania.

grill gazowy weber

Najważniejsze cechy wyróżniające grille gazowe:

 • krótki czas nagrzewania komory za pomocą palników gazowych,
 • bardzo łatwe regulowanie poziomu płomienia za pomocą pokręteł,
 • ekonomiczne przygotowywanie potraw, niski koszt gazu w stosunku do węgla drzewnego,
 • ekologiczne spalanie, bez dymu i pozostałości w postaci popiołu,
 • znacznie łatwiejsze czyszczenie grilla, wymagające zazwyczaj jedynie wypalenia resztek jedzenia w wysokiej temperaturze,
 • prosta i szybka obsługa, bez długiego, żmudnego rozpalania węgla drzewnego.

Grill węglowy Weber

Grille węglowe to modele bardziej tradycyjne, chociaż umiejętność rozpalenia węgla wymaga czasu, to efekty takiego pieczenia są o wiele lepsze i bardziej naturalne. Grille węglowe również dostępne są w wielu rozmiarach, dlatego mogą być przystosowane do przewożenia lub wykorzystywane, jako stały element działki czy ogrodu.

grille weglowe weber

Najważniejsze cechy modeli węglowych to:

 • znacznie niższy koszt samego urządzenia,
 • wyeliminowanie problemu napełniania butli, pilnowania okresu jej ważności i poddawania przeglądom,
 • wyjątkowy smak grillowanych na węglu drzewnym potraw, które przenikają dymem i nabierają charakteru,
 • niepowtarzalna atmosfera grillowa, a jaka wiąże się z rozpalaniem węgla i przygotowywaniem rusztu do pieczenia,
 • możliwość modyfikowania smaku potraw przez wykorzystanie różnych odmian węgla czy dodawanie igliwia.

Zarówno grille węglowe jak i gazowe mogą zapewnić prawdziwą przyjemność grillowania, a wybór tego odpowiedniego zależy zarówno od miejsca, w którym będzie on wykorzystywany, jak i od ilości czasu, jaki chcemy poświęcić na przygotowywanie dań. Grille węglowe to niepowtarzalny klimat w otwartej przestrzeni ogrodu, podczas długich pogawędek z przyjaciółmi. Grille gazowe to szybkie pieczenie i możliwość wykorzystania urządzenia pod dachem, w zamkniętym pomieszczeniu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl